Novinky

1/3 z Vás drží v práci fakt, že nemáte moc jiných možností, 43 % z Vás říká, že je jejich práce baví

1/3 z Vás drží v práci fakt, že nemáte moc jiných možností, 43 % z Vás říká, že je jejich práce baví

V posledním PR výzkumu ENP nás zajímalo Vaše pracovní prostředí, a to zejména jak jste spokojeni se svým pracovním kolektivem, co Vás motivuje v práci zůstat, ale také, jestli jste ve svém zaměstnání v poslední době zaznamenali změny ohledně využívání home officu.

Celkově jsme ve všech zemích ENP oslovili reprezentativní vzorek 6 198 respondentů, ze kterých celkem 60 % uvedlo, že v současné době pracují ať už na hlavní, nebo částečný pracovní poměr, DPP, DPČ nebo jako OSVČ.
Zatímco v Česku v kolektivech o více než 30 lidech pracuje pouze 14 % respondentů, v Rumunsku je to až 32 % pracujících účastníků výzkumu. Ve dvojici nebo trojici ve srovnání s ostatními zeměmi ENP spolu pracují nejčastěji Bulhaři, uvádí to až 19 % z nich. Časté jsou i pracovní kolektivy o 6 až 10 lidech, pracují v nich nejčastěji Češi (23 %).
Více než 2/5 z Vás uvádí, že na jejich pracovišti panují „přátelské vztahy“, tedy se svými kolegy se potkáváte i mimo pracovní dobu, atmosféru na pracovišti hodnotíte spíše jako příjemnou a s kolegy probíráte i témata ze svého osobního života, případně se znáte s dalšími rodinnými příslušníky Vašich kolegů. Nejvíce kamarádů mezi kolegy najdeme v pracovních týmech v Česku (55 %) a na Slovensku (51 %). Naopak „profesionální vztahy“ založené především na vzájemné spolupráci, respektující pracovní role a bez debat o osobním životě převládají v Rumunsku (44 %) a v Maďarsku (38 %). 9 % Čechů označilo své vztahy na pracovišti jako „konfliktní“ a atmosféru na pracovišti vnímají jako dusnou, setkávají se s pracovními neshodami, ale i osobními rozepřemi, komunikaci v týmu hodnotí jako nedostatečnou.
Co se týče obecné komunikace na pracovišti, více než polovina z Vás si se všemi kolegy „tyká“. Uvádí to až 79 % Bulharů, 68 % Poláků, ale i 61 % Slováků a 55 % Čechů. Naopak v Rumunsku a v Maďarsku najdeme výrazně častější kolektivy, kde si všichni vykají, uvedlo to 26 % pracujících Rumunů a 19 % Maďarů.

Zajímalo nás také, co nejvíce způsobuje Vaši nespokojenost v současné práci. Asi nebude překvapením, že nejčastěji uváděným důvodem je nedostatečné finanční ohodnocení (32 %). Se svým platem jsou nejméně spokojeni Bulhaři (38 %), naopak Maďaři tento důvod uvedli v porovnání s ostatními zeměmi signifikantně nejméně často (28 %). Dalším důvodem nespokojenosti je málo motivujících benefitů (23 %). Uvedla je až 1/3 Maďarů a také 30 % Čechů. Nepřiměřené pracovní zatížení (práce pod tlakem, ve stresu apod.) trápí 18 % z Vás. Nejvíce se pod pracovním tlakem cítí být Rumuni (22 %) a nejméně Poláci (16 %). Se svým přímým nadřízeným je nespokojený každý desátý Čech i Polák. Vedení firmy neboli TOP MANAGEMENT je důvodem nespokojenosti 13 % Čechů i Slováků. 16 % Maďarů a Čechů si stěžuje na nedostatečnou komunikaci. Na nedostatek ocenění (24 %) i respektu (15 %) si stěžují zejména Maďaři. Trápí je také nerovnováha pracovního a soukromého života (14 %). 16 % Bulharů i Poláků trápí na pracovišti nedostatečná možnost dalšího rozvoje. Nesmyslná byrokracie (zdlouhavé schvalovací procesy) nejvíce otravuje 16 % Čechů.

Kolegové v týmu rozčilují pouze 6 % z Vás, a to nejvíce Čechy (8 %). A co konkrétně Vás na nich rozčiluje nejvíce? 17 % z Vás uvádí, že je to pomlouvání kolegů za jejich zády, co je dle Vašich odpovědí asi nejpopulárnějším „sportem“ na Slovensku (22 %) a v České republice (21 %), naopak nejméně v Rumunsku (12 %) a v Bulharsku (15 %). Na hlasové projevy kolegů jako výrazný smích, hekání, samomluva apod. se stěžuje 8 % z Vás. Zapáchající kolegové kazí pracovní atmosféru 6 % z Vás, nejvíce v Maďarsku (8 %) a nejméně v Česku (3 %). Na vyhovující teplotě společného pracovního prostoru se nemůže domluvit 5 % pracujících respondentů. Jídlo ze společné lednice mizí 2 % z Vás, a to nejvíce Maďarům (4 %).

I když se najde spousta věcí, které Vás na pracovišti dokážou rozčílit, stejně 71 % z Vás hodnotí vztahy na svém současném pracovišti pozitivně (rozhodně + spíše dobré). Za rozhodně dobré je považuje až 35 % Bulharů.

Pokud jde o důvody, proč zůstáváte na svém současném pracovišti, až 43 % z Vás uvádí, že je to proto, že práce, kterou děláte Vás baví a naplňuje. Nejčastěji to uvádí Češi (55 %), Slováci (48 %) a Bulhaři (48 %), nejméně Poláci a Rumuni (35 %). Další nejčastěji zmiňovanou výhodou současného pracoviště je, že se nachází blízko Vašeho bydliště, tedy Vám vyhovuje lokalita (42 %).
Více než 1/3 z Vás uvádí, že jedním z důvodů je fakt, že nemáte moc jiných možností a novou práci byste si hledali jen těžko (35 %). Nejvíce to takto vnímají Rumuni (40 %) a Maďaři (39 %), nejméně Bulhaři (29 %). Benefity motivují zůstat 23 % Bulharů a také 21 % Rumunů. Skvělý nadřízený je také důvodem proč ve své práci zůstává 27 % Poláků. Stejné % Poláků zůstává kvůli kolektivu/kolegům.

Dobré finanční ohodnocení drží v práci 30 % z Vás, a to nejvíce Čechy (35 %) a Rumuny (35 %).
Možná by si někteří zaměstnavatelé měli dát více pozor na efektivitu svých zaměstnanců a zlepšit kontrolní mechanismy. Až 22 % oslovených totiž uvádí, že ve své práci zůstávají také proto, že se zde nepřetrhnou, resp. nikdo nehlídá, co reálně dělají. A to výrazně více v Bulharsku (27 %) a v Polsku (25 %), naopak v Rumunsku to uvádí pouze 15 % pracujících panelistů. 12 % z Vás nám přiznalo, že jsou prostě líní hledat si novou práci.

V poslední době se také hodně mluví o tématu práce z domova – home office. Některé firmy usoudily, že je čas vrátit své zaměstnance zpět na pracoviště a stanovují maximální počty dnů v měsíci, kdy můžete pracovat z domova. 60 % oslovených pracujících respondentů nám řeklo, že vykonávají profesi, která jim umožňuje také pracovat z domova. Z toho 17 % uvádí, že jim v posledních měsících jejich zaměstnavatel práci z domova omezil.
A jak to máte aktuálně s home officem? Z těch, kterým jejich profese a zaměstnavatel umožňují pracovat z domova, až 28 % nemusí na pracoviště chodit vůbec a práci mohou vykonávat pouze z domova, nejčastěji jsou to Češi (33 %), nejméně Rumuni (20 %). Více než 1/5 z Vás může home office využít méně než 3x za měsíc, nejčastěji v Bulharsku (30 %). Maximálně 2 dny home office v týdnu si může dopřát 15 %, toto pravidlo je nejobvyklejší v Česku (22 %) a v Maďarsku (20 %).
Ať už z domova, kanceláře nebo z výrobní haly, hlavně ať Vás práce baví.

‹ Zpět

Zveřejněno 28. 6. 2024 14:15:53